İster evde kullanmak ister sevdiklerinize hediye etmek için olsun, evde mum yapımı hem keyifli hem de ekonomik bir aktivite olabilir. Zevkinize göre tercih edebileceğiniz birçok kap, şekil, renk seçeneğiyle evde soya mumu yapmak çocuğunuzun becerilerini geliştirecek ve ilgisini uzun süre boyunca canlı tutacaktır.

Evde soya mumu yapmayı neden tercih etmeliyim?

Gittiğiniz herhangi bir markette ve mağazalarda birbirinden süslü, renkli, kokulu mum çeşitlerini görebilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalara göre mumlara katılan yapay kokular eve dağıldığında zararlı etkilere sahip olabiliyor. Bu endişeyi doğuran, mumların içindeki ‘limonen’ adlı maddedir. Genellikle güvenli olarak bilinen bu madde, havada doğal olarak bulunan ozonla bir araya geldiğinde toksik bir madde olan ‘formaldehit’ açığa çıkar. Bu endişeyi gidermesinin yanında, evde soya mumu yapımı şu avantajlara sahiptir:

  • Soya mumlar doğada çözünebilir olduğundan çevre dostudurlar.
  • Soya mumları diğer tür parafinlerle yapılan mumlardan daha uzun süre dayanırlar.
  • Hazır soya mumları pahalı olsa da, evde ekonomik bir şekilde yapılabilirler.
  • İçine ne koyduğunuzu bildiğinizden evinizde güvenle kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler, soya parafini, mumları hazırlamak istediğiniz kaplar, tutacaklı fitiller, elde etmek istediğiniz renge göre boyalar ve sağlığa zararlı etkisi olmadığını bildiğiniz kokulardır. Bunun için mum yapımında kullanılabilecek doğal esans yağlarını tercih edebilirsiniz.

Evde soya mumu nasıl yapılır?

1 kiloluk soya parafiniyle yaklaşık 8 adet orta boy mum hazırlayabilirsiniz. Eğer mumunuzu kavanoz gibi kapaklı bir kabın içinde hazırlarsanız, kullanmadığınız zamanlarda üzerini kapatabilir ve kirlenmesini önleyebilirsiniz.

1-Öncelikle soya parafinleri benmari yöntemiyle eritmek için kaplarınızı hazırlayın. Bunun için çocuğunuzdan büyük bir tencereyi suyla doldurmasını isteyin ve sonra ocağın üstüne koyun. Daha küçük bir kabı ısıttığınız suyun içine, tabana değmeyecek şekilde yerleştirin.

2-Soya parafinleri küçük kabın içine koyun ve eritin. Katı parçaların kalmaması için eriyen parafini düzenli olarak karıştırın. Çocuğunuz dikkatli olmak kaydıyla karıştırmanıza yardım edebilir.

3-Tercih ettiğiniz kapların içine fitilleri yerleştirin. Fitillerin tutacakları ortada sabit kalmalarını sağlar. Yapışkanlı tutacakları yoksa, bir mumu eritip kabın dibine damlatarak tutacağı ortada sabitleyin.

4-Eriyen soya parafinini kapların içine dökün ve fitili kısa bir süre tam ortada dik bir şekilde tutun. Hızla soğuyan mum sonrasında fitili destekleyecektir. Fitil, soğuma sürecinde dik durmuyorsa, kabın üzerine bir kalemi yatırın ve fitili buna sararak destekleyin.

 

Fitilin uzun kalan kısmını kestikten sonra mumunuzu kullanmadan önce tamamen soğuması için bir gece beklemeniz önerilir. Ayrıca en iyi sonucu almak için oda sıcaklığında soğuması faydalı olacaktır. Sonrasında ise evinizi dekore etmek için kullanabilir ya da sevdiğiniz birine hediye etmek için yine çocuğunuzla beraber mumunuza şık bir hediye paketi hazırlayabilirsiniz.